12 lutego 2014

KATAREK

 Aura iście przeziębieniowa :)
Co drugi napotkany na mieście maluch pociąga nosem, a gluty wiszą mu do brody.....
Matki jakby nie wzruszone zasuwają z takimi smarkatymi po sklepach i placach zabaw. Nie ma się co dziwić. To częsta przypadłość, a żyć trzeba dalej.
Co jednak zrobić, aby przed katarem uchronić malucha? 




  Przeciętny maluch ma katar do kilkunastu razy w roku. Jego przyczyną mogą być nie tylko infekcje, ale i wyrzynające się ząbki, alergie czy zbyt suche powietrze w domu. Powiedzenie, że katar leczony trwa tydzień, a nie leczony siedem dni, ma w sobie sporo prawdy. Jednak gdy zatkany nos i kichanie przytrafia się niemowlakowi, nie można spokojnie czekać, aż samo przejdzie. Dla takich maluszków jest to wyjątkowo uciążliwe, ponieważ nie potrafi jeszcze samo oczyścić noska. A zatkany utrudnia przecież oddychanie podczas jedzenia, spania czy ssania smoczka.

Jeśli mimo domowych zabiegów katar nie mija lub jest wyjątkowo dokuczliwy, odwiedźcie lekarza. Powikłania zdarzają się rzadko, ale jeśli już wystąpią- są wyjątkowo dokuczliwe. Po co więc narażać malucha na niepotrzebny ból? 


Oto kilka sposobów na walkę z katarem

Po pierwsze: zapobiegać
-Jeśli widzisz kogoś z katarem - uciekaj gdzie pieprz rośnie :) Oczywiście bez przesady , ale jednak warto unikać kontaktu z takimi osobami.
-Jeśli musisz iść z niemowlęciem do przychodni, np. na szczepienie, a nie ma tam wydzielonej części dla dzieci zdrowych, umów się na wizytę w piątek po południu (większość zakatarzonych osób decyduje się wtedy przeczekać chorobę w domu).
-Jeśli karmisz malucha piersią, nie odstawiaj go. Nawet jeśli sama masz katar. Pozbawiłabyś go cennych przeciwciał, które chronią go przed infekcją.
-Zainwestuj w nawilżacz powietrza. Sprawi, że suche zwykle zimową porą powietrze zmieni się i nie będzie podrażniać śluzówki nosa.


Po drugie: oczyszczać i nawilżać
•  Przed karmieniem oczyszczaj nosek.
•  Wpuszczaj do nosa krople z soli fizjologicznej lub roztwór wody morskiej w sprayu.

•  Sprowokuj malucha do kichania. Po zakropleniu soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej połaskocz nosek od środka nitką skręconą z waty. Mocne kichnięcie sprawi, że dziecko w naturalny sposób pozbędzie się nadmiaru śluzu.
•  Rozsmaruj pod nosem odrobinę maści majerankowej. Ma ona właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
• Regularnie wietrz pokoje.
•  Podnieś wezgłowie łóżeczka. Gdy główka znajdzie się zdecydowanie wyżej, malcowi będzie łatwiej oddychać.
•  Często układaj dziecko na brzuszku. W ten sposób glutki łatwiej wypłyną z nosa.
•  Często przystawiaj do piersi lub podawaj picie. Dziecko bardzo potrzebuje teraz picia.

Moi pogromcy kataru :
1#Katarek- aspirator do odkurzacza
Długo się wahałam zanim go użyłam.  Niepotrzebnie! Oczyszcza nos błyskawicznie, bardzo skutecznie i DELIKATNIE. Bez zbędnego szarpania się i lamentów.  Starsze dzieci znajomych przy jego pomocy same oczyszczają sobie noski i jest przy tym kupa zabawy..... np.zawody na największego gluta !!!


Można również użyć zwykłej Fridy. U nas sprawdzała się w pierwszych miesiącach, ale gdy dziecko zaczęło być bardziej ruchliwe, oczyszczanie graniczyło z cudem.

2#Woda morska- Disnemar
 Ułatwia czyszczenie, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia błony śluzowej nosa i wspomaga jej regenerację. Wypłukuje udrażniając nos. Jest bardzo delikatny. A lekkie ciśnienie z jakim psika płyn nie przeszkadza nawet najmłodszym dzieciakom- nie wszystkie dzieci lubią jak z wielką siłą coś  strzela im prosto w nos, mogą się wystraszyć.


3# Maść majerankowa
Jak już pisałam ma właściwości przeciwzapalne. Łagodzi podrażnioną wycieraniem skórę pod noskiem. Nawilża ją i delikatnie inhaluje nos.



4# Mustela maść rozgrzewająca
Nie jest to typowa maść rozgrzewająca. Zawiera naturalne składniki: masło Shea oraz miód, które delikatnie nawilżają skórę dziecka. Podczas nakładania preparatu uwalniają się delikatne zapachy sosny i rozmarynu, które ułatwiają oddychanie. Z kolei rumianek i ekstrakt z lipy mają działanie relaksujące i pozwalają się wyciszyć.
Jest niezwykła bo można ją używać już  od pierwszych dni życia dziecka :)

5# Herbatka z lipy
Zawsze polecana przez naszego pediatre. Poza właściwościami leczniczymi , zaspokaja ogromne w tym czasie pragnienie malucha :)


No to jeszcze  kilka rad żeby maluchowi łatwiej było złapać oddech:

- Często wietrz mieszkanie.
- Przykręcaj kaloryfery. Chłodnym powietrzem łatwiej oddychać, a przegrzewanie może malcowi zaszkodzić.
- Nie pozwalaj, by w mieszkaniu i w pobliżu dziecka palono papierosy.
- Używaj nawilżacza powietrza. Możesz także rozwieszać w mieszkaniu pranie lub zmoczone ręczniki. 
- Jeśli poza katarem dziecku nic nie dolega, warto chodzić z nim na spacery. Świeże powietrze ułatwia oddychanie.



Życzymy zdrówka i oby nasze rady co do kataru nie przydawały się często :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz