20 listopada 2014

ŚWIĄTECZNE BAJKI- BIBLIOTEKA MORELKA


fot.WeDwa
Morelek poczuł już świąteczny nastrój. Przyznaję się bez bicia, że jestem zwariowana na tym punkcie. Uwielbiam okres przedświąteczny: świąteczne melodie, zapach pomarańczy, pierniczków i gorącej czekolady, sprawianie radości innym, obdarowywanie prezentami bliskich i zawsze w tym okresie wyjątkowo silną rodzinną więź. To wszystko sprawia, że łatwiej mi znieść ten nieprzyjemny jeśli chodzi o aurę pogodową czas.




Tym bakcylem świątecznym bardzo chciałabym zarazić moje dziecko. Pamiętam jak w dzieciństwie czekałam na święta już od początku roku szkolnego. Był to dla mnie magiczny czas, który odrywał mnie od szarej rzeczywistości. Który sprawiał, że wszystko było możliwe, pokazywał, że jednak magia istnieje, a dobro zawsze zostaje wynagrodzone. Uwielbiałam jasełka, szopki, ubieranie choinki. Zawsze na Wigilię szykowałam jakiś występ: albo granie kolęd, albo wyszukiwanie ciekawostek dotyczących świat, czasem zaskakiwałam nawet dorosłych informacjami, których jeszcze nie znali. 
Ach.....tak, to były czasy... Uwielbiam święta!  
Zresztą tak jest do tej pory, dlatego tak chętnie się w tym magicznym świecie zatracam. To mój azyl, moja ucieczka i pocieszajka.

Morelek jest "katowany" przeze mnie Michaelem Buble i jego świątecznym albumem, utrzymanym w jazzowym klimacie. W domu unoszą się już zapachy świątecznych wypieków, aromatycznej gorącej czekolady z cynamonem, czy pomarańczy.
Do tego świąteczne bajki. 
Tak... Bajki na dobranoc są teraz tematycznie związane z nadchodzącym bożonarodzeniowym okresem. Choć powiem wam szczerze: znalezienie fajnej i wartościowej książki o świętach, czy Mikołaju jest dość trudne. Zazwyczaj opowiadają tylko o choince i prezentach..... hmmmm a w końcu to nie to jest tutaj najważniejsze. Jak później dzieci mają myśleć inaczej o świętach, skoro taki obraz im podsuwamy???

Udało mi się znaleźć coś wartościowego, ale też ciekawego.
Przedstawię wam trzy książki, które zwróciły moją uwagę.

#1
"Wierzcie w Mikołaja!" Lotta Olsson i Benjamin Chaud, wyd. ZAKAMARKI

24 rozdziały- ja już przeczytałam, ale Morelkowi będę czytać codziennie jeden rozdział zaczynając od pierwszego grudnia. Dzięki temu aż do wigilii będzie odkrywał, co się dzieje w świecie małej Tiny.
Tina, główna bohaterka wątpi w istnienie Mikołaja. Ale zaczynają się dziać dziwne i magiczne rzeczy, dzięki którym zmienia zdanie. Nie zdradzę wam co, bo odbiorę wam przyjemność czytania, ale sama z zaciekawieniem pochłonęłam książkę za jednym zamachem.
Jej przesłanie jest proste- Nie przestawajcie wierzyć w Mikołaja, w  marzenia. Autorka pokazuje też jak ważne w rodzinnym życiu są święta, oraz miłość, która potrafi zdziałać cuda.


#2
"7 Tajemnic Świętego Mikołaja" Adam Zabokrzycki, wyd. SIEDMIORÓG
 


7 zabawnych bajek, o tym czego nie wiemy o Świętym Mikołaju. 
Autor przedstawia nam Mikołaja, który żyje w naszych czasach. Świetnie włada komórką i laptopem :) Problemy konsultuje z dr. Google :) łatwo więc współczesnemu dziecku zrozumieć fabułę.  Pomimo tego technicznego uwspółcześnienia świętego, autor nie zapomina o chrześcijańskich wartościach i staropolskich świątecznych tradycjach. I chwała mu za to. To rzadkość w tego typu bajkach, nad czym bardzo ubolewam...Poza tym ukazane są polskie realia świąt, co też jest dużym plusem.
Akcja bajki jest bardzo żwawa. Powstał by z tego z pewnością film akcji...       :)
Bardzo polecam.


 #3
"Noc Świętego Mikołaja" Wanda Chotomska


Uwielbiam tą książeczkę. Mogłabym ją czytać codziennie, niezależnie od pory roku. 
Uwielbiam sposób pisania pani Wandy Chotomskiej. Uwielbiam Kubusia Puchatka.
W książeczce są bajki i wierszyki, nazywane przez Kubusia mruczankami, bo rzeczywiście świetnie się je mruczy do  snu :) Są pełne miłości i troski o bliskich. Pełne magii i ducha świąt. Nic dodać, nic ująć.

" ...Miodu też będę sobie życzył. Ale nie tylko. 
Bo jak są święta, to wszyscy się kochają. 
Więc ja bym życzył sobie, żeby zawsze były święta. 
I żeby wszyscy mnie kochali." 

( fragment książki).


Życzę Wam kochani miłej lektury.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz